חיפוש:
גבינת החודש
גבינת החודש
חלומי - בריח מנטה
המשך
גבינומטר

גבינומטר לקבלת טיפים לאירוח גבינות מושלם!

מספר משתתפים:
חשב
פטה
אפילו עם פילו
פֶטָה ("פרוסה" ביוונית) היא גבינת קום במי מלח. נהוג להכינה מחלב עזים, מחלב כבשים או משילוב של שניהם. לגבינה טרייה ומלוחה זאת יש לרוב מרקם גבשושי. קשיותה נעה בין רכה לקשה למחצה, מה שהופך אותה למתפוררת. ריחה נע בין מתון לחריף. כמו כן, היא חלקה ונטולת קליפה.
הפֶטָה משמשת להכנת סלטים, פסטות ומאפים (בעיקר בורקסים) וגם כמאכל בפני עצמה. מאכלים רבים המבוססים על הבצק היווני הדק פילו מכילים את הגבינה. כך, למשל, spanakopita ("פשטידת תרד") ו-tyropita ("פשטידת גבינה"). הגבינה פופולארית ביוון ומקורה שם. היא אהודה ביותר גם בבולגריה ובטורקיה.
 
הגבינה מומלחת ומשומרת בתמיסת מים ומלח למספר חודשים, כשהנוזל בתמיסה יכול להיות מים מפוסטרים (למניעת חיידקים) או מי גבינה. בחירה במי הגבינה להכנת הפטה הופכת אותה לנימוחה ומתפוררת יותר. הגבינה מוכנה למאכל בתום כחודש בלבד מתחילת הכנתה, זמן מהיר יחסית לגבינת כבשים. היא לא עוברת הבחלה ויישון, ולא משתנה או מתקלקלת כל זמן שהיא שורה במי מלח.
 
מקובל להגיש את הפטה בקוביות. לעתים הגבינה מהווה חלק מכריך, ואז היא לרוב נצלית. לפעמים היא מוגשת כתחליף מלוח לגבינות אחרות במנות שונות. יחד עם זאת, היא מתאימה למאכל בשילוב פירות. כך, למשל, נהוג להגישה לצדו של אבטיח בקיץ. ניתן גם לגלגל קוביות פטה בתוך לדר, באופן שמזכיר את שיטת ההכנה של סושי.